BYLIŚMY W ŚMIEŁOWIE

W dniu 27.09.2022 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Muzeum mieści się w pięknym pałacu. Zwiedzając sale muzealne zetknęliśmy się z historią, życiem i twórczością naszego wielkiego poety. Wśród starych mebli, obrazów i przedmiotów związanych z naszym wieszczem narodowym takich jak: pierwsze wydania jego dzieł i plakaty promujące jego inscenizacje oraz osobiste drobiazgi, w tym sztućce czy portfel sprawiły, że przenieśliśmy się w czasy „Pana Tadeusza”. Mieliśmy możliwość podziwiania wspaniałych wnętrz pałacu z bogatym wystrojem i wyposażeniem oraz muzeum z wieloma cennymi i unikatowymi pamiątkami po Mickiewiczu. Poznaliśmy  architekturę i historię obiektu, kulisy pobytu Mickiewicza w Śmiełowie i w innych miejscowościach Wielkopolski.

Oprócz zwiedzania czekała na nas  lekcja muzealna nt.: „Adam Mickiewicz – życie i twórczość.”   Dowiedzieliśmy się, jak wiele wspomnień z pobytu w Wielkopolsce znalazło się w epopei narodowej i usłyszeliśmy kilka zabawnych anegdot z życia Mickiewicza. Zdobytą wiedzę mogliśmy utrwalić dzięki przygotowanym dla nas kartom pracy, które rozwiązaliśmy bezbłędnie. Wizytę w muzeum zakończył spacer po przypałacowym parku, w którym znajdował się między innymi „Ogródek Zosi” będący miejscem uprawy tradycyjnych ziół. Wszystkim przez cały czas towarzyszyło wrażenie, że Adam Mickiewicz w każdej chwili może pojawić się pomiędzy drzewami, a szczególnie gościnna atmosfera samego Śmiełowa sprawiła, że ten wyjazd wszyscy będą wspominać jeszcze przez długi czas.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Starych Samochodów w Gostyniu.