Danie kuchni historycznej zespoły ZSP w Rudnej

Podstawą diety niezamożnych Polaków, żyjących w dawnych czasach, była: kasza, cebula, czosnek, dary lasu i sadu. Produkty te łatwo było pozyskać i przechować. Mięso na stołach chłopskich rodzin gościło raczej rzadko. Posty przestrzegano starannie.

Naszym daniem próbowaliśmy wpisać się w klimat polskiej wsi okresu odzyskania niepodległości. Potrawa ta nawiązuje również do współczesnych trendów dietetyczny- kuchni prostej, smacznej i odżywczej.

Kaszotto grzybowe z puree z suszonej śliwki i emulsją z orzechów włoskich.

Namoczyć garść suszonych grzybów leśnych. Ugotować bulion warzywny z marchwi, pietruszki, pora, selera i opieczonej na ogniu cebuli. Surową cebulę i MAKRO Chef Śliwki Suszone pokroić w kostkę, MAKRO Chef Czosnek pokroić w plasterki. Na dnie dużej patelni rozgrzać masło klarowane, dodać cebulę i smażyć przez dwie minuty. Następnie dodać grzyby leśne, MAKRO Chef Borowiki w zalewie, MAKRO Chef Czosnek, zamieszać i wsypać kaszę gryczaną . Całość smażyć przez kolejną minutę. Po tym czasie wlać bulion warzywny, przykryć i gotować przez 10 minut. Dodać MAKRO Chef Śliwki Suszone i suszone pomidory, gotować przez 5 minut do momentu, aż kasza wchłonie płyn. Pod koniec duszenia dodać: sól kamienną, lubczyk, czarny pieprz. Dusić przez 5 minut, podawać posypane świeżą pietruszką. Ususzone grzyby zmielić w blenderze na bardzo drobny puder (najlepiej pulsacyjnie). Śliwki zalać odrobiną gorącej wody i zblenderować. Danie podawać udekorowane pudrem z grzybów, emulsją z orzechów włoskich na bazie masła klarowanego i puree z suszonej śliwki.

Normatyw surowcowy na 1 porcję.
Produkt waga
[g]
miara domowa
kasza gryczana prażona 50.0 0.5 woreczka
MAKRO Chef borowiki, w zalewie 50.0
Grzyby leśne suszone 50.0
MAKRO Chef Czosnek 12.0 4 ząbki
Cebula 150.0 1 sztuka
Bulion warzywny            600.0 3 szklanki
masło klarowane 50.0 2 łyżki
MAKRO Chef Śliwki Suszone 100.0 5 sztuki
Pomidory suszone 100.0
Natka pietruszki 10.0 1 łyżka
Sól kamienna 2.0 2 szczypta do smaku
Pieprz czarny 1.0 1 szczypta
Lubczyk 2.0
Orzechy włoskie 20.0 5 sztuki