Jak przygotować Święta Wielkanocne w dobie pandemii?

Te Święta będą na pewno inne… co do tego nie mamy wątpliwości. Czy jednak warto się do nich dobrze przygotować? Myślę, że tak. Nawet jeśli w tym roku zasiądziemy do wielkanocnego stołu w okrojonym składzie, postarajmy się nie tracić ducha tych świąt.

Plan na udane święta jest następujący:

1. Posprzątaj dom. Wyrzuć wszystkie niepotrzebne, zniszczone rzeczy, które powodują, że dom sprawia wrażenie zagraconego. Umyj okna, drzwi, podłogi, pościeraj kurze. Pachnący dom, pięknie podkreśli świąteczną atmosferę.

2. Przygotuj dekoracje. Wystarczą proste rzeczy: biała świeca, żywe kwiaty w wazonie, gałązki bukszpanu, bazie, wielkanocna palma, rzeżucha posiana w ozdobnych naczyniach.

3. Zaplanuj i wykonaj tradycyjne dania świąteczne takie jak: żurek z białą kiełbasą i jajkiem, sałatka jarzynowa, jaja faszerowane, pasztet czy babka wielkanocna. Jaja możesz pofarbować stosując naturalne barwniki zawarte w skórce cebuli, kurkumie, burakach czy młodej trawie.

W profilaktyce chorób zdrowa dieta stanowi ważny element. Dlatego zadbaj, by serwowane potrawy były świeże i odżywcze. Żurek koniecznie ugotuj na naturalnym zakwasie. Sałatkę jarzynową możesz „odchudzić” mieszając niewielką ilość majonezu z jogurtem, dodaj do niej kiszone ogórki i natkę pietruszki. Do dekoracji jaj faszerowanych użyj świeżych kiełków np. rzeżuchy. Pasztet możesz zrobić w lżejszej wersji warzywnej np. z cukinii lub pieczarek. Zamiast pieczonego schabu podaj pieczoną rybę, np. łososia bogatego w kwasy Q3. Niech na świątecznym stole nie zabraknie dużej ilości warzyw i owoców, ponieważ to one zawierają najwięcej witamin i minerałów, wspomagających naszą odporność.

4. Koniecznie przygotuj koszyczek ze święconką. W tym roku w naszych kościołach nie będzie święcenia pokarmów, ale zgodnie z zaleceniem biskupów, głowa rodziny może pobłogosławić przygotowane pokarmy. Warto nie pominąć tej polskiej tradycji.

5. Pięknie nakryj stół do śniadania wielkanocnego. Zawsze sprawdza się biały obrus, świąteczna zastawa, fantazyjnie poskładane serwetki, żywe wiosenne kwiaty. Resztę dopełnią świąteczne potrawy, które same w sobie są wspaniałą ozdobą stołu.

6. Zadbaj o miłą, rodzinną, świąteczną atmosferę. Poświęć trochę więcej czasu na rozmowę ze swoimi domownikami. Zapytaj mamę jak wyglądały święta wielkanocne, gdy ona była nastolatką. Doceńcie to, że macie siebie. Cieszcie się wspólnym świątecznym czasem.

                                                               Życzymy wszystkim zdrowych i wspaniałych Świąt Wielkanocnych.