„MOJA OJCZYZNA –DROGI DO WOLNOŚCI”

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. Właśnie 11- go listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.

Kultywując tradycje niepodległościowe w naszej szkole, jak co roku odbył się uroczysty apel poświęcony ojczyźnie i wolności. Chcemy podkreślić w ten sposób, że 11-ty listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność kilku pokoleń Polaków, to symbol wiary i symbol zwycięstwa po 123 latach niewoli. Musimy pamiętać, że oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim tym, którzy odeszli.

W piątek 9.11.2018r. spotkaliśmy się na uroczystości podsumowującej działania realizowane w ramach „Projektu edukacyjnego związanego z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę MOJA OJCZYZNA –DROGI DO WOLNOŚCI”.