Panorama Racławicka

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „MOJA OJCZYZNA –DROGI DO WOLNOŚCI” związanego z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dniu 15 listopada 2018r. w wycieczce szkolnej, której celem było zwiedzenie Panoramy Racławickiej – muzeum sztuki we Wrocławiu.

Panorama Racławicka eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894. T miejsce przenoszące widza w inną rzeczywistość i inny czas. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka, a do współtwórców malowidła należą : Wojciech Kossak, Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Panorama miała być upamiętnieniem setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej oraz bitwy racławickiej. Po II Wojnie Światowej malowidło zostało przeniesione ze Lwowa i trafiło do Wrocławia (1980), gdzie dokonano jego konserwacji. Od tej pory cieszy się nieprzerwanym zainteresowaniem turystów.

Po zwiedzeniu muzeum uczniowie mieli okazję, w ramach integracji, do skorzystania z Parku Trampolin.