Pszczoły, pszczoły, pszczoły……..

 Światowy Dzień Pszczół przypada na 21 maja. Także w tym roku nie mogliśmy przejść obok niego obojętnie, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że bez pszczół nasza egzystencja nie jest możliwa. Jak bardzo pszczoły są potrzebne przyrodzie, jak wygląda ich życie w różnych porach roku informowaliśmy na bieżąco na stronie naszej szkoły.

 Ale ciekawostek na ich temat jest tak wiele… Między innymi, że w Polsce żyje około 570 gatunków pszczół, a pszczoła miodna może latać z prędkością 25 km/h, poruszając tym samym około 200 razy/s swoimi skrzydłami. Ciekawe jest też to, że każda pszczoła ma około 170 receptorów zapachowych, co umożliwia im dokładne rozpoznawanie różnych rodzajów kwiatów. Takich fascynujących informacji jest bardzo dużo, a uczniowie naszej szkoły są chętni do ich poznawania. Jest to możliwe dzięki pasiece edukacyjnej, która znajduje się na terenie szkoły. Jednak pasieka edukacyjna to dopiero początek naszej przygody z pszczołami.

 W kwietniu uczniowie ZSCKR w Rudnej przystąpili do realizacji projektu  wdrożeniowo –  badawczego „Przyroda łagodzi zmiany klimatu”, którego organizatorem jest Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy. Przystępując do realizacji projektu założyliśmy sobie następujące cele: wysiew i nasadzenie roślin miododajnych wraz z ich rozpoznawaniem, obserwacje gatunków owadów zapylających dzięki fotografiom owadów wykonanych przez  uczniów, obserwacje sposobu korzystania z roślin miododajnych przez pszczoły i życie pszczół w ulu. Obecnie w ramach projektu uczestniczyliśmy w spotkaniu z koordynatorem projektu, przygotowujemy teren do nasadzeń roślin miododajnych, prowadzimy obserwację pszczół i ich rozpoznawanie i zamontowaliśmy domki dla owadów. Kolejnym naszym krokiem będą nasadzenia roślin miododajnych, ich pielęgnacja oraz bieżąca obserwacja życia pszczół w sprzyjającym im klimacie.

 Jesteśmy pełni energii do podejmowania różnorodnych działań, które pozwolą nam na poznawanie tych owadów i ich życia, od którego tak bardzo zależy nasze istnienie. Cieszymy się, że nawet najmłodsi mieszkańcy naszej gminy-przedszkolaki, odwiedzają naszą pasiekę i „nasze” pszczoły,  a uśmiech na ich buziach jest dla nas największą motywacją do działania.

 Podsumowując! Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Miliony lat ewolucji sprawiły, że wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie.  Wraz z rozwojem cywilizacji, ta współzależność jest coraz bardziej zagrożona przez zmiany w środowisku, spowodowane działalnością człowieka. W ostatnich latach zaszły one tak daleko, że zagrażają dalszemu istnieniu pszczół. Pomagając tym owadom, pomożemy też sobie!

Zdjęcia wykonane przez uczniów.