Świąteczne wypieki

Dnia 6 grudnia, podczas szkolnych Mikołajek, uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły mogli spróbować słodkości, przygotowanych przez nas specjalnie na tą okazję. Cieszymy się, że wszystkim nasze wypieki smakowały, a dowodem na to były puste talerze.

A to nasze przepisy na świąteczne wypieki.

Pierniczki świąteczne

Składniki na 50 – 60 sztuk:

• 1/4 szklanki miodu
    80 g masła
    1/2 szklanki miałkiego brązowego cukru lub cukru pudru
    1 jajko
    2 i 1/4 szklanki mąki pszennej lub
    1 łyżeczka sody oczyszczonej
    1,5 – 2 łyżki przyprawy korzennej do piernika

Miód, masło i cukier podgrzać w garnuszku i wymieszać, do rozpuszczenia się cukru, przestudzić. Dodać pozostałe składniki i wyrobić lub zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie dodać więcej płynnego miodu do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji i zmiksować. Jeśli ciasto będzie zbyt miękkie, schłodzić (będzie się lepiej wałkowało).

Wałkować na stolnicy na grubość 2 – 3 mm lekko podsypując mąką (grubsze pierniczki są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki o dowolnych kształtach i przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Lukier królewski: 1 surowe białko jaja, 1 i 1/2 szklanki cukru pudru, 1 łyżka soku z cytryny. Jajko krótko sparzyć/przelać wrzątkiem. Do miski wbić białko, dodać cukier puder i sok z cytryny. Ubijać przez około 5 minut. Przełożyć do rękawa cukierniczego i dekorować pierniczki.

Pierniczki można posypać poszatkowanymi orzechami, ozdobami cukierniczymi: gwiazdki, wiórki, koraliki.

Mikołajkowe muffinki.

czas: ok. 30 minut
liczba porcji: 12 babeczek

Składniki:

• 2 szklanki mąki
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cukru z wanilią lub troszkę aromatu
  • 1 szklanka mleka
  • 80–90 g oleju lub roztopione masło, tj. ok. 1/3 szklanki
  • 2 jajka

W jednej misce łączymy produkty płynne, w drugiej sypkie. Następnie delikatnie je mieszamy mikserem lub łyżką. Babeczki pieczemy 15-20 minut w temperaturze 1800C. Po ostygnięciu muffinki zdobimy lukrem lub czekoladą.